BAMBUSOVÉ PODLAHY

bambus rostliny

SEZNÁMENÍ S BAMBUSOVÝMI PODLAHAMI

Bambusové podlahy nacházejí v dnešní době čím dále, tím častěji své uplatnění a to především díky svým vlastnostem. Bambus je přírodní rychle obnovitelný zdroj materiálu. Roste rychleji než běžné dřeviny a v některých případech dorůstá až do výše 50 metrů. Průměr bambusových stébel může dosahovat až 30 cm. Bambusy nejsou o klasické dřeviny, jsou to vlastně zdřevnatělé traviny. Uvnitř bambusových stébel jsou přepážky, které prozrazují, že nejde o stromy. Stébla bambusových rostlin jsou mnohdy tvrdší a pevnější než klasické dřeviny a proto jsou vyhledávaným stavebním materiálem. Pro výrobu masivních bambusových podlah se využívají spodní silné části stébel bambusu, ze kterých se lisováním pod vysokým tlakem vyrábějí podlahové díly. Lisované a lepené bambusové podlahové díly mají vynikající mechanické a fyzikální vlastnosti, připomínající vlastnosti ocele. To je dáno obsahem křemíku, celulózy a ligninu ve stéblech bambusu. Jednotlivé lamely bambusových podlah mají pero a drážku po všech čtyřech stranách určenou k jejich spojování. Montáž masivních bambusových podlah se provádí celoplošným lepením a řídí se stejnými pravidly jako montáž masivních dřevěných podlah.

 

VZHLED BAMBUSOVÝCH PODLAH

Bambusové podlahy se vyrábějí v různých provedeních, která jsou daná uspořádáním bambusových vláken. U bambusu horizontálního je zdůrazněna charakteristická kresba bambusu s výraznými kolínky, u vertikálního bambusu je zdůrazněna rovnoběžná linie bambusových rostlin. Další variantou jsou pak přírodní a karbonizované bambusové podlahy, které se od sebe barevně liší. Vyrábějí se v obou variantách – horizontální i vertikální. Přírodní varianta ( natural ) má světle žlutou barvu, zatímco karbonizovaná ( někdy je prodejci značena jako bambus káva ) má tmavší barvu. Tohoto tmavšího zabarvení se dosahuje procesem zvaným karbonizace, při kterém se působením vysoké teploty páry a tlaku materiál probarví po celém svém průřezu.

 

bambus natur vertikalbambus kava horizontal

 

POVRCHOVÁ ÚPRAVA BAMBUSOVÝCH PODLAH

Povrch bambusových podlah je zpravidla ošetřen více vrstvami zátěžového laku, což zaručuje ještě větší tvrdost, odolnost vůči opotřebení a snadnou údržbu a proto jsou používány i v silně zatěžovaných prostorech. Existují různí výrobci bambusových podlah a dnes lze běžně zakoupit i olejované bambusové podlahy, nebo bambusové podlahy bez povrchové úpravy.

 

VLASTNOSTI BAMBUSOVÝCH PODLAH

Masivní podlahy z bambusu vynikají zejména svým elegantním a netradičním vzhledem, svou tvrdostí a odolností vůči opotřebení. Tvrdost masivního bambusu je srovnatelná s tvrdostí dubu či buku, přírodní varianta je dokonce mnohem tvrdší než dřevo dubu. Masivní bambusové podlahy lze několikanásobně renovovat.

 

bambus naturalni