DŘEVĚNÉ PLOVOUCÍ PODLAHY

Plovoucí podlahy je zažité ustálené spojení zahrnující vícero druhů podlah. Název plovoucí je odvozen od způsobu pokládky – tzv plovoucím způsobem. To znamená, že plovoucí podlahy nejsou pevně spjaty s podkladovou vrstvou a proto není problém je znovu snadno rozebrat a položit třeba i na jiné místo. Jednotlivé lamely jsou mezi sebou spojeny zámkovým spojem a podlahu není nutné celoplošně lepit. Plovoucí podlahy mají stabilní pozici mezi podlahovými krytinami. Vyrábí se v mnoha variantách, jsou moderní, snadno udržovatelné a položit takovou podlahu není pro zručnějšího člověka žádný problém.  Plovoucí podlahy lze zásadně rozdělit na laminátové plovoucí podlahy a dýhované podlahy a dřevěné plovoucí podlahy

DŘEVĚNÉ PLOVOUCÍ PODLAHY

drevene plovouci souhrn

Dřevěné plovoucí podlahy  lze dále rozdělit dvěma základními způsoby

PODLE POČTU VRSTEV ROZLIŠUJEME

1.  dvouvrstvé plovoucí podlahy

(jsou složeny ze dvou vrstev - na spodní vrstvě většinou břízové překližky je nalisována 4 mm nášlapná vrstva ušlechtilých vybraných dřevin opatřená vysoce odolným lakem, nebo oxidativním olejem.

2.   třívrstvé plovoucí podlahy

se skládají ze tří vrstev dřeva lepených k sobě, z horní nášlapné vrstvy z ušlechtilých vybraných dřevin, středu neboli jádra a protitažné spodní vrstvy.

 

DLE VZHLEDU HORNÍ ( NÁŠLAPNÉ ) VRSTVY PODLAHY ROZLIŠUJEME

1.    tři typy dýhy

dřevěná dýha loupaná rotací ( dřevěné klády se ukládají do zvláštního zásobníku, odkud přecházejí na soustruh a dýha je snímána v dlouhých pásech) , odřezky ( surové řezivo se nařeže na drobnější kousky )  a povrchový řez ( klády se řežou na klasicky na slabší velké pláty různé síly)

typy dýhy_1

 

2.    tři typy podlah

jednolamelové – vzork prkno ( dýha pochází z povrchového řezu )

dvoulamelové – vzork úzké prkno ( dýha z odřezků )

třílamelové – parketový vzor ( dýha získaná rotací )

lamely souhrn_1

Jak dvouvrstvé  tak i třívrstvé podlahy jsou dodávány  již s povrchovou úpravou ( lak nebo olej ) a jejich instalace díky zámkovému spoji Uniclic nevyžaduje zvláštní dovednosti a lze i pokládat i svépomocí, není nutné mít na takovou práci podlaháře. Podlaha může být používáná a plně zatížena ihned a vy neztrácíte čas lakováním či olejováním. Tyto podlahy jsou přímo při výrobě dokončeny za použití ultrafialových paprsků, což je mnohem účinnější než dokončovací úpravy přímo na místě realizace. Kromě toho může výrobce nanést více vrstev laku, což zvyšuje celkovou odolnost a pevnost podlahy. Horní - nášlapná vrstva která bývá 3-4 mm silná je renovovatelná. Dřevěné plovoucí podlahy mají vysokou užitnou hodnotu a díky promyšlené a prověřené skladbě je lze použít prakticky v jakémkoliv prostoru. Dřevěné plovoucí podlahy přinášejí do našich obydlí hřejivou pohodu, vůni, útulnou atmosféru a styl.

 

DÝHOVANÉ ( DÝHOVÉ ) PODLAHY

Dýhová podlaha je podlaha s tenkou vrstvou skutečného dřeva, nazývané dýha. Tím se liší od laminátové podlahy, která používá tištěnou imitaci dřeva. Horní vrstva ze skutečného dřeva tvoří jedinečné vzory, bohaté barevné variace, překrásné odrazy světla a živé trojrozměrné efekty. Takto je možné odlišit přírodní výrobek od jeho imitace, jako je například laminát. Stejně jako otisky prstů, tak žádné dva stromy nejsou totožné. každá dýhová podlaha je unikátní, stejně jako Vy. Lamely dýhových podlah jsou vyrobeny obdobným způsobem jako laminát. Střední vrstva se skládá ze silného HDF jádra, se zámkovým spojem, horní vrstva je pak tenká dýha skutečného dřeva. Dýhová podlaha vyzařuje teplo a vytváří atmosféru luxusu a snadno se udržuje. Tím, že zvolíte dýhové podlahy pečujete o životní prostředí. Tyto podlahy mají tenkou dřevěnou vrstvu, takže se při jejich výrobě spotřebuje 25krát méně dřeva než při výrobě masivních dřevěných podlah.

3drez-parky

PAR-KY - dýhové podlahy

LAMINÁTOVÉ PLOVOUCÍ PODLAHY

Laminátové plovoucí se od sebe odlišují v několika zásadních faktorech. Liší se jak tloušťkou, tak skladbou jednotlivých vrstev, kvalitou, izolačnímu schopnostmi a tím i cenou. Základem kvalitních laminátových podlah je HDF deska (High Density Fibreboard - dřevovláknitá deska tvrdá jako kámen, s homogenní strukturou a uzavřeným povrchem a proto je možné HDF desky přímo kašírovat, potiskovat, dýhovat nebo také lakovat. Ve srovnání s deskami z dřevotřísky a také s MDF deskami mají HDF desky vyšší hustotu, a tím také lepší odolnost v ohybu a pevnost v tahu napříč a větší odolnost proti bobtnavosti ). Střední vrstva obvykle nese zámek systému nelepeného spoje. Tento zámek určuje důležité vlastnosti jako průžnost a pevnost v tahu

laminat schema

U laminátových plovoucích podlah existují výrobky odlišné tloušťkou lamely, skladbou jednotlivých vrstev, kvalitou, izolačními schopnostmi, délkou záruky a koneckonců i cenou. Nosná deska je u kvalitních laminátových podlah tvořena HDF a třetí vrstva (protitah upravený pryskyřicí) stabilizuje tvar. Odolnější, ale také dražší podlahy jsou vyrobeny z vysokotlakého laminátu, méně odolné, levnější melaminové, z přímých laminátů. Melaminové podlahy se dobře uplatní v méně namáhaných prostorách, například v ložnici, ale na větší provoz nejsou stavěné. Laminátové podlahy se skládají z vrstev, přičemž nejpodstatnější jsou vlastnosti svrchní - nášlapné vrstvy. Vrchní ( nášlapná vrstva ) je ještě ošetřená různými patentovanými metodami, které zaručují odolnost podlahy a barevnou stálost. Odolnější, ale také dražší podlahy jsou vyrobeny z vysokotlakého laminátu, méně odolné, levnější melaminové, z přímých laminátů. Na pohled mezi těmito dvěma typy laminátových podlah těžko budete hledat rozdíl, ten poznáte na řezu. U vysokotlakých laminátů je zřetelná tmavá, téměř milimetrová vrstva laminátu. Špičkové laminátové podlahy mívají takové vrstvy i dvě. U melaminové podlahy tak silná vrstva schází, jde vlastně o papír pokrytý slabou laminovou vrstvičkou. Celková tloušťka podlah se přitom nemusí lišit. Kvalitní laminátové podlahy se samozřejmě liší od méně kvalitních prodávaných většinou obchodních řetezců i cenou. Vždy je dobré zvážit, zda je vyplatí poněkud větší počáteční investice, či zda koupit ten nejlevnější výrobek na trhu. Životnost levných podlah totiž bývá cca 2-3 roky.Již několik měsíců po pokládce jsou zřetelné jejich vady jako bobtnání, mezery mezi lamelami nebo i milimetrové výškové rozdíly Rozdíl v ceně totiž nebývá, tak výrazný, zatímco ve kvalitě podlah je rozdíl obrovský.