EXOTICKÉ DŘEVO

Exotické dřeviny pronikly na český trh masověji až v 90. let minulého století.  Do té doby se v našich zemích převážně využívaly evropské dřeviny jako buk, dub, jasan.  Exotické dřevo má oproti evropskému několik výhod. Hlavní předností je neuvěřitelná barevná škála odstínů, od světlých, přes mahagonové, po hnědé a černé.  Exotické dřeviny mají také daleko atraktivnější vzhled, protože jejich letokruhy vytvářejí překrásné obrazce  neobvyklých tvarů. Oproti evropským, jsou exotické dřeviny daleko stabilnější, jsou více pružné, odolné vůči sesychání, napadení hmyzem, některé z nich ( Teak, Cumaru, Ipe ) jsou dokonce odolné i vůči vlhkosti.  Exotické dřeviny se dovážejí ze tří hlavních lokalit, z Indonésie, z Afriky a z Jižní Ameriky.

exoticke drevoexoticke drevo 1

Cizokrajně znějící názvy dřeva, jako Wenge, Zebrano, Oliva, Palisander apod. už dnes patří mezi často používané výrazy, které většina lidí už zná díky tomu, že se používají i na výrobu luxusních dýh v nábytkářském průmyslu. Masovou měrou také pronikají do podlahářského sektoru a jsou využívány, jak to výrobu masivních podlah, tak podlah vrstvených a dýhovaných.

Zebrano

Architekti a bytoví designeři rádi ve svých návrzích využívají  exotické dřeviny, které krásně dotvářejí interiéry i exteriéry bytů a obytných domů, dodávají jim nádech exotiky, působí neotřelým, teplým a uklidňujícím dojmem, a to jak ve formě podlah, tak i bytových doplňků, schodišť, obkladů stěn, venkovních teras atd.

 

 

bytove doplnky

obklad zdi

Některé velmi tvrdé, odolné a stabilní dřeviny jsou vhodné i pro komerční využití ve velmi silně zatěžovaných prostorech. Tvrdost dřeva nemusí být při rozhodování prioritou, tu lze docílit povrchovou úpravou zátěžovými laky či oleji a vosky,  daleko důležitější je rozměrová stabilita a pružnost dřeva, díky které pak dřevo není náchylné na sesychání a bobtnání a na změny teploty v prostředí, kde je instalováno. Některé druhy exotické dřeva jsou vhodné i na podlahové topení. Vhodnost jednotlivých druhů dřeva vždy konzultujte s odborníky v podlahovém studiu. Obecně platí, že na podlahové topení by měla být instalována podlaha v tloušťce min. 10 a max. 15 mm.

Současným trendem v bytovém designu, je použití jedné dřeviny na podlahu v celém bytě či domě.

moderni byt otevreny prostor byt 2moderni byt otevreny prostor byt 3

Díky výtečným vlastnostem některých exotických dřevin je možné mít v domě či bytě celistvou podlahu a to od vstupní haly, přes obývací část, kuchyni až po koupelnu.

moderni byt otevreny prostor bytmoderni byt otevreny prostor byt 1

I technologie používané na finální dokončení povrchů masivních dřevěných podlah, prošly v posledním desetiletí výraznou změnou. Renomovaní výrobci dodávají na trh lak a oleje určené právě do hodně frekventovaných a namáhaných  prostor. Tyto výrobky dovedou zabránit vnějšímu opotřebení  a třeba i pronikání vlhkosti do dřeva. To oceníme především v kuchyních a koupelnách. Koupelny jsou v nových bytech a domech koncipovány spíše jako místo pro odpočinek a regeneraci než jako dříve, kdy byly většinou tmavým a neútulným místem pro rychlou osobní hygienu a provizorní prádelnou.

drevo v koupelnedrevo v koupelne 1

I v tuzemsku ale máme dřeviny, které mají krásné a kvalitní dřevo, např. dub, jasan. Bohužel je jich zde málo a některé z nich se ani nehodí pro průmyslové využití.