PODLAHY PRO PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ

Jaký typ podlahy vybrat pro podlahové vytápění?

Na tuto otázku je hned několik odpovědí, záleží pouze na tom, jestli se zajímáte spíše o ekonomickou stránku věci nebo i o tu ekologickou. Při výběru vhodného materiálu je třeba brát zřetel na dvě kritéria a to je: tloušťka materiálu a jeho tepelný odpor.

Keramická podlaha

Keramika je pro podlahové vytápění více než vhodná, zejména pro svou vysokou tepelnou vodivost. Díky této vlastnosti je totiž velice ekonomicky efektivní, protože se rychle zahřeje. Důležité je ale říci, že z této výhody se stává mimo topnou sezónu i zásadní nevýhoda, protože stejně rychle jako se zahřívá, tak i chladne.

Vinylová podlaha

Linoleum má o něco vyšší tepelný odpor než keramika, ale zase je jeho tloušťka o dost nižší.
Největší výhodou tohoto materiálu je jeho odolnost vůči vodě a oděru. Vinylové podlahy jsou velmi pružné a nevyžadují velkou péči a nároky na čištění. Jejich největší nevýhodou je fakt, že při jejich instalaci je nutný zcela rovný povrch

Z estetického hlediska je linoleum skoro k nerozeznání od skutečného dřeva, kamene nebo dlažby.

Laminátová podlaha

Tento typ podlah patří k nejčastěji používaným, protože plovoucí podlaha je nenáročná na instalaci i čistění a má poměrně dobrou výdrž. Navíc její cena v porovnání například s keramikou je mnohonásobně nižší. Pokud hledáte za málo peněz hodně muziky, toto je volba právě pro Vás.

Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha je mnohem příjemnější na dotek než keramická, ale zase se zde již setkáváme s poměrně vysokým tepelným odporem. Je proto důležité si uvědomit, zda budete podlahové vytápění užívat celoročně či pouze v topné sezóně. Pokud hodláte jej hodláte využívat celoročně, tak tato varianta není zcela ekonomicky efektivní.
Dále je dobré zmínit, že ačkoliv se dřevu musí dávat o něco důkladnější péče než předchozím materiálům, jeho estetická stránka předčí všechny ostatní.

Korková podlaha

Podobně jako dřevěná podlaha má korková podlaha vyšší tepelný odpor a není tak zcela ekonomicky efektivní. Na druhou stranu se pyšní dlouhou životností a odolností vůči oděru. Její struktura je zcela jedinečná a díky tomu je velmi příjemná na dotek.